Okul Birincileri Üniversiteye Nasıl Yerleşir

Lise birincisi, okuduğu liseden belirlenen kriterler doğrultusunda en yüksek derece ile mezun olan öğrencidir. Liselerde her okul türünde birer tane okul birincisi seçilmektedir. Şayet öğrencinin okuduğu okulda farklı türde eğitimler bir arada veriliyor ise her okul türü için ayrı ayrı okul birincisi seçilmektedir.

Geçmiş yıllarda lise birincisi 100 tam diploma notu üzerinden en yüksek okul puanını alıyorlardı. Ancak kısa bir süre önce bu durum uygulamadan kaldırılmıştır. Şuan ki okul birincilerine ise ortaöğretim başarı puanı üzerinde hiç bir etkisi olmamaktadır. Okul birincileri diploma notları kadar okul puanı almaktadırlar.

Okul birincilerinin avantajları özellikle bir üniversite programına yerleşirken oldukça farklıdır. Ancak lise ikincisi ve üçüncüsü olan öğrencilerin hiç bir avantajı bulunmamaktadır.

Özel üniversitelerin hepsinde okul birincileri için ayrılan kontenjan yoktur ancak devlet üniversitelerinin hemen hemen her bölümünde lise birincilerine ayrılmış olan kontenjanlar vardır. Lise birincileri için ayrılmış olan bu üniversite kontenjanlarına ise sadece lise okul birincileri başvuru yapabilmektedir ve sadece bu öğrenciler yerleşmektedir.

Üniversitelerin bölümlerinin özelliklerine bağlı olarak lise birinciler kontenjanları ve taban puanları normal olarak ayrılan kontenjanlara göre farklılık gösterebilir ve daha düşük olabilir. Mesela; 2012 yerleştirme sonuçları incelendiğinde Abant İzzet Baysal Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünün normal yerleştirme taban puanı 473 iken lise birincileri için ayrılan kontenjana okul birinciler 460 puan ile yerleşmişlerdir. Bu durum lise okul birincilerinin en büyük avantajıdır. Bazı üniversite bölümlerinde ise bu park 100 puana kadar çıkmaktadır.

Okul Birinciliğinin Üniversite Sınavına Etkisi Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.