Oolong Çayının İnsan Sağlığına Etkileri Nelerdir

Camellia sinensis bitkisinin yaprakları toplanır fermantasyon işlemlerinden geçirilir ve böylece oolong çayı elde edilir. Oolong çayının elde edildiği camellia sinensis bitkisi aynı zamanda evlerde süs amaçlı da kullanılmaktadır ve bu bitki 2 ile 20 metre arasında boya ulaşabilir. Camellia sinensis bitkisinin gülü anımsatan çiçekleri açar ve bu çiçekler açık kırmızı ya da beyaz renklerde olmaktadır.

Bitkinin tomurcuk kısmından üretilen bu çay bir çok çeşide ayrılmaktadır. Bu nedenle de farklı farklı aromaları vardır. Ancak diğer çaylara nazaran bu çayın üretim ve hazırlanma aşamaları daha zordur. Fakat diğer çaylardan en büyük farkı tazeliğini bir seneye kadar koruyarak uzun ömürlü bir çay türü olmasıdır. Oolong çayının yeşil yaprakları demlendiğinde bakır rengine çalan bir demi oluşur. Çin, Tayvan ve Japonya gibi Asya kıtasında yer alan ülkelerde oolong çayının çok fazla tüketilmesi ile birlikte bu çay anavatanı olan Çin ve Japonya’da yetiştirilerek üretilmektedir.

Oolong çayının insan vücudunabir faydası bulunmaktadır bu nedenle de her ne kadar yapımı ve hazırlanması zahmetli olsa da insanlar tarafından oldukça fazla tüketilmektedir.

Peki Oolong Çayının İnsan Sağığına Olumlu Etkileri Nelerdir?

  • Oolong çayı öncelikle insan vücudunda kalp sağlığı üzerinde oldukça faydalıdır. Öyle ki, kalp ritmini düzenleyen bu çay, aynı zamanda da kalp hastalıklarını engeller ve kalp değerlerini olması gereken düzeyde tutar.
  • Metabolizmayı hızlandıran Oolong çayı, kilo vermek isteyen bireyler için adeta bir antioksidandır. Böylece bu antioksidan sayesinde vücut içindeki kolestrol ve şeker dengelenir; kötü kolestrol değerini yükseltir ve iyi kolestrol değerini düşürür böylece de damar tıkanıklığı ve kolestrol birikmesi gibi hastalıklar Oolong çayı tüketilerek engellenebilir.
  • Yukarıda saydığımız faydaların yanı sıra aynı zamanda oolong çayı sayesinde vücuttaki hipertansiyon yani diğer adı ile yüksek tansiyon düşer ve etkileri azalır.
  • Oolong çayı yukarıda da belirttiğimiz gibi bir antioksidan etkisi göstermektedir bu sayede de cilt daha güzel bir hale gelir ve ciltte ya da vücutta kanser riski en aza indirgenir.
  • Aynı zamanda vücuttaki su dengesini sağlayan ve su ihtiyacını karşılayan oolong çayı ağız sağlığını da büük ölçüde korumaktadır.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.