Operasyonlar PKK’ya Katılımı Azalttı

Güneydoğu illerimizde yoğunlukta olmak üzere Türkiye çapında bölücü terör örgütü PKK’ya yönelik istikrarlı operasyonlar sürüyor. Güvenlik güçleri tarafından terör örmli ölçülerde azaldı.
Emniyet yetkililerinden alınan bilgilere göre bölücü terör örgütü PKK, güvenlik güçlerinin sürdürdüğü operasyonlar kapsamında çok büyük yara aldı. Örgüt, bölge halkına karşı sürdürdüğü kara propagandaya rağmen son yıllarda örgüte katılım noktasında büyük yara aldı. Bölgeden örgüte katılımlar, neredeyse durma noktasına geldi.
PKK, etkin olduğu bölgelerde halk açısından da büyük tehdit oluşturuyor. Bölgede şiddetli bir şekilde baskı ve yıldırma politikaları yürüten örgüte halk tarafından da artık büyük tepki geliyor. Bölge halkı bir yandan insanların örgüte katılmasını, örgüte hizmet etmesini engellemeye çalışırken diğer yandan da çeşitli şekillerde örgütün hizmetine giren çocuklarını da örgütün elinden kurtarmaya uğraşıyor. Emniyet kaynaklarından alınan bilgilere göre örgüte 18 yaş altı katılım 2014 yılı için 336 iken, 2015 yılına gelindiğinde bu rakamın 254’e düştüğü görülüyor. 2016 yılının ilk 5 ayı için örgüte katılanların sayısı ise 12 olarak belirlendi.
Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan güvenlik analisti Abdullah Ağar, örgüte katılımın düşmesinde devletin istikrarlı ve kararlı duruşunun büyük payının olduğuna dikkat çekti. Ağar, geçtiğimiz yıllarda örgüt üyelerinin halk üzerinde korku propagandası uygulayarak çocukları örgüte kattığını ifade ederek son dönemde gösterilen kararlı mücadele sonucunda halkın da örgütün ne derece zararlı olduğunu anladığını ve artık çocuklarını örgütten uzak tutmaya çalıştıklarını söyledi.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.