Oyunlarla barış öğretilecek


Barış eğitimi pilot uygulaması hayata geçiyor. Proje kapsamında okulöncesi çağındaki çocuklara oyun yoluyla barış ve insani değerlerin öğretilmesi hedefleniyor. Pilot proje kapsamında Kanada’dan Athabasca Üniversitesi ile Yakın Doğu Üniversitesi Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi işbirliği halinde çalışmalar yapacak.

Barış eğitimi kapsamında, eğitim hayatına yeni başlayan çocuklara herşeyden önce barış ve insani değerlerin oyun yoluyla öğretilmesi hedefleniyor. Proje kapsamında uygulama Yakın Doğu Koleji’nde başlayacak, sekiz hafta sürecek. ”Ağaç yaş iken eğilir” atasözünü kendilerine felsefe edinen ve projelerinin temelini bu atasözüne dayandıran Yakın Doğu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zehra Altınay, projeyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Altınay, Global bireyler yetiştirmek istediklerini ve bu amaç çerçevesinde öncelikle kendisiyle ve çevresiyle barışık, insan ve hayvan sevgisi ön planda olan bireyler yetiştirmek için çabalayacaklarını söyledi. Bu kavramları, bir bilgisayar oyununun içerisine yerleştirerek, çocuklara oyun aracılığıyla bu erdemlerin öğretilmesi planlanıyor. Proje, erken yaşta çocuğun bilinçaltına yüklenecek olan bu erdemlerin, çocuğu ileride de bu erdemlere sahip bir birey olarak varolmasını hedefliyor.
Özellikle barış kavramına, proje kapsamında hazırlanan oyunda büyük bir yer ayrılarak çocuklara anlatılmaya ve öğretilmeye çalışıldığı için, proje daha şimdiden Türkiye’den ve farklı ülkelerden ilgi görmeye başlamış.

Yakın Doğu Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nedime Serakıncı, küçük çocuklar üzerinde uygulanacak projenin, onlara bu erdemleri öğretebileceğinden emin olduğunu ve Athabasca Üniversitesi ile yaptıkları bu işbirliği sayesinde ‘barışsız’ dünyaya bir nebze olsun barış getirmek istediklerini ve bu eğitimi, sadece okulöncesi için değil, bütün eğitim sürecinin bir parçası haline getirmek istediklerini söyledi.

Benzer Hesaplamalar

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. Susannah

    Este plan es solo para nucleos haoenacibtalis. Pues nosotros tenemos un terreno en las piedras yqueriamos construir algo pero todo es muy complicado hay muchas trabas. Hemos estado en cooperativas en el siav ysi no es que se gana mucho es que se gana poco . Solo queremos una casa para pagarla nada mas , mi esposo tiene 37 años de trabajo y no a sido LIposible comprar casa solo el terreno sin mas saluda Luis Ramirez y virginia fernandez

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.