Pelesenk Ağacı Nasıl Bir Ağaçtır Nerelerde Kullanılmaktadır?

Günümüzde keresteler sanayi alanında ve diğer alanlarda çok sık kullanılan bir hammaddedir. Her kerestenin de farklı özellikleri vardır ve bu özellikleri doğrultusunda her kereste farklı alanlarda kullanılabilir. Genel olarak farklı özellikler taşıyan bu keresteler; ahşap işlemede, gemi inşaatında, dekorasyon işlerinde ve teshib yapımı gibi bir çok alanda kullanılmaktadır.

Bir çok alanda sık sık kullanılan kerestelerin elde edildiği ağaçlardan birisi de pelesenk ağacıdır. Güney Asya ve Uzak Doğu ülkelerinde, Amerika Kıtası’nda ve diğer sıcak alanalrda yetiştirilen pelesenk ağacı, sağlam bir kereste yapısına sahiptir. Odunlu ağaç grubundan olan pelesenk ağacı, uzun seneler boyunca yaşayabilir ve kış mevsiminde yaprak dökmez. Pelesenk ağacı en fazla; Brezilya, Madagaskar, Senegal, Kızıldeniz kıyıları, Hindistan gibi bölgelerde yetiştirilmektedir.

Dünya’da bulunan hacim ve yapı olarak en sert ve en ağır tropikal ağaç olan pelesenk ağacının boyu 15 metreye kadar çıkabilmektedir ve ortasında bulunan göbek odunun rengi mordur. Sert bir yapıya sahip olduğundan dolayı kesimi ve sanayi alanında işlenmesi de son derece zor ve yorucudur.

Pelesenk ağacının yapısı sağlam, su geçirmez ve dayanıklı olduğundan dolayı büyük oranda gemi inşaatında pervane şaft yataklarının yapılmasında sık sık tercih edilmektedir. Aynı zamanda bu ağaç tesbih üretiminde de fazlasıyla kullanılmaktadır. Ağacın içinde bulunan kahve-kakao dışarıya verdiği hoş kokusu ile fazlasıyla tercih edilmektedir.

Pelesenk ağacının kerestesi mobilya üretimi için elverişli bir kereste değildir. Ancak bu kerestenin hoşa giden bir kokusu olduğundan dolayı genellikle süs eşyalarında, divit üretiminde, kalemlerde kullanılmaktadır.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.