Pope Çukur Engereği Nedir?

Pope çukur engereği, Serpentes (yılanlar) familyasına mensup olan ve boyları 61 santimetre ile 91 santimetre arasında değişen sürüngen bir canlı türüdür.

Pope çukur engereği isimli bu canlıların vücut yapıları ince, uzun, derin başlı, üçgen şeklini andıran, ısıya duyarlı ve ısıyı çekici, sarı gözlü, vücudu açık renkli yapıdadır. Bazı türlerde vücutlarında beyaz ince çizgi varken bazı türlerinde de kırmızı ince çizgi bulunmaktadır.

Genellikle ağaçlarda yaşamını sürdüren pope çukur engereği, her doğumunda 10 ile 23 arasında yavru doğurmaktadır ve bu canlılar yaşamlarını küçük memelileri, kertenkeleleri ve kuşları yiyerek karşılamaktadır.

Pope çukur engereği isimli bu canlılar 1000 metre yükseltinin altında bulunan yağmur ormanlarında yaşamayı severler bu nedenle de dünya üzerinde daha çok Güney Asya Hindistan’da, Bangladeş’te, Batı Malezya’da, Tayland’da, Sumatra’da fazlasıyla görülmektedir.

Pope çukur engereği insanları ısırdığında bu ısırıkları acı hissi uyandırır ve bu ısırıkların olduğu yerlerde şişlik ve kanama meydana gelirken aynı zamanda ölüm sonucu bile doğabilir.

Genel olarak geceleri daha hareketli olan pope çukur engereği, orkide gibi bitkilerin dallarında bulunan bitkilerin arasında dinlemeye çalışırlar ve bu canlıların kamufle olma özelliği oldukça yüksek olduğundan dolayı bitkiler üzerinde görülmeleri oldukça zordur.

Ayrıca ilginçtir ki; pope çukur engerekleri beslenmek için avlayacakları canlıları da büyük bir itina ile seçerler ve dolayısı ile de her buldukları canlıları yemezler. Genellikle yakalayacakları avların özellikleri ve boyutları onlar için son derece önemlidir.

Benzer Hesaplamalar

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. China

    You really saved my skin with this innormatiof. Thanks!

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.