Raftaki Ürünler İçin Tazelik Testi Yapılacak

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi kapsamında oluşturulmuş olan bir çalışma sonucunda rafta bulunan ürünlerin tazelik ölçümleri ile tur tespitleri yapılacak. Dijital görüntüleme ile elde edilmiş olan bir takım verilerin yazılım sayesinde bilgisayar üzerinde inceleneceği bu konu ile ilgili yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi kapsamında oluşturulmuş olan bu çalışmanın akıllı telefon ve tablet gibi teknolojik ürünler için bir uygulama olarak uyarlanacağı belirtiliyor. Bu uygulama sayesinde kişiler raftaki ürünlerin tazeliğini ölçebilecek. Bu uygulama telefon ve tabletlere uyarlandığı zaman kullanımı daha yaygın bir hale gelecek. Bu sayede birçok insan satın aldığı ürünlerin taze olup olmadığını ya da ne kadar taze olduğunu anlayabilecek. Doç. Dr. Zayde Ayvaz bu konu ile ilgili bir takım açıklamalarda bulundu.

Doç. Dr. Zayde Ayvaz, yenilikçi teknolojiler isimli olan bilgisayarlı görüntüleme ile görüntü işleme teknolojilerinin dikkat çektiğini belirtti. Bu sistemi daha öncelerde yurt dışında bulunduğu bir zaman diliminde bir hocasından öğrendiğini anlatan Doç. Dr. Zayde Ayvaz, öğrendikten sonra bu sistemi Türkiye’ye taşıma isteğinin bulunduğunu ve bu yüzden de bu çalışma içerisinde bulunduğunu ifade etti. Gerçekleştirilecek olan bu sistem üzerinde yer alan her rengin bir değerinin olduğunu belirten Doç. Dr. Zayde Ayvaz, bu konu ile ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.