REM Uykusu Hafıza İçin Çok Önemli

İnsan hayatı için uykunun ne kadar önemli birşey olduğunu hepimiz biliyoruz. İnsanlar, yaşadıkları ömrün yaklaşık olarak üçte birini uyku evresinde geçiriyorlar. Gün içinde deneyimlediğimiz herşeyin düzene girdiği, öğrendiğimiz bilgilerin hafızamıza aktarıldığı uyku evresinde beynimizde çok çeşitli olaylar yaşanıyor. Uyku, hafif ve derin evre olarak ikiye ayrılıyor. REM adı verilen hafif uyku evresinde ise insan beyninde rüya gibi imgeler canlanıyor. Gece uykumuz esnasında birçok rüya görüyoruz. Bunlardan bazılarını hatırlarken bazılarını da unutuyoruz. Ancak onları unutuyor olsakta bu rüyalar, psikolojimizdeki çeşitli sorunların çözülmesi veya düzenlenmesi noktasında önemli rol oynuyor ve bizleri hayat mücadelesinde daha da güçlü kılıyor.

Bilim insanları tarafından REM uykusu evresinde bulunan fareler üzerinde bazı araştırmalar yapıldı. REM uykusunda bulunan farelerin beyin faaliyetleri bilim insanları tarafından bozuldu ve bu sayede farelerin gün içinde öğrendiği bazı verileri unutması sağlandı. Bu araştırma ile bilim insanları, uyku sırasında bir kişinin beynine müdahale edilerek kişinin hafızasında değişiklikler yapılabileceğini de kanıtlamış oldu.

Söz konusu araştırma ”Science” adı verilen bir dergide yayımlandı. Yayımlanan habere göre laboratuar ortamında İsviçreli ve Kanadalı bilim insanları, REM uykusu evresinde bulunan bir fare üzerinde araştırmalar yaptılar. Bilim insanları, bu araştırmalar sonucunda REM uykusunda bulunan farenin beyin faaliyetlerini bozdular ve farenin gün içerisinde öğrendiği bir veriyi hatırlamasını engellediler. Araştırmacılar, bu sonuca fare uyku esnasındayken bazı beyin hücrelerini devre dışı bırakarak ulaştılar. Fare, uyandırılmadan beyninin belirli bazı ritmik işlevleri bozuldu. Araştırmanın sorumlusu olan İsviçreli bilim insanı Dr. Sylvain Williams, çalışmanın REM uykusunun hafıza için ne derecede kritik bir önem taşıdığını açıkça ortaya koyduğunu belirtti.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.