Rusya Krizi En Çok Domatesi Vurdu

Rusya krizinin yaşanmasının ardından Türk ürünlerinde yaşanan ambargonun en çok domatesi vurduğu belirtiliyor. Birçok yaş meyve ve sebzelerde ekonomik kayıp oluştuğu fakat bu kayıbın en çok domateste olduğu bu konu ile ilgili yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

Rusya tarafından 1 Ocak tarihinde başlatılmış olan amborga nedeninden dolayı domates ihracatında önemli kayıplar yaşandı. 1 Ocak tarihi ile 10 Mayıs tarihleri arasında söz konusu olan kayıbın 65 milyon değerinde olduğu ifade ediliyor. Yaş meyve ve sebzelerde yaşanan kayıbın ise 85 milyon değerinde olduğu belirtiliyor.şürmesi nedeniyle ekonomik ilişkiler üzerinde büyük bir etki söz konusu. Bu durum gerek turizmde gerekse tarımda çok önemli kayıplara neden olurken, yaş ve sebze ile ilgili kayıplarda en çok domatesi vurdu. Türkiye İhracatçılar Meclisi işbirliğinde olan Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği tarafından ortaya konulan verilere bakılacak olursa, 85 milyon dolar değerinde ihracat üzerinde bir kayıp olduğu belirtiliyor. İhraç edilen ürün miktarının artmasına rağmen bu ürünlerden elde edilen gelir üzerinde bir düşüş yaşanmış bulunuyor.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı olan Mustafa Satıcı, Rusya ile yaşanan krizin ihracatı etkilemesini değerlendirirken, Rusya’nın bu konu ile ilgili uygulamış olduğu yasaktan dolayı ihraç edilen ürünlerin fiyatlarında düşüş yaşandığını söyledi. Rusya’ya gönderimi yapılmayan ürünlerin başka pazarlara yönlendirildiğini ifade eden Satıcı, yaşanılan ekonomik kaybın başka pazarlar ile giderilmeye çalışıldığını belirtti.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.