Sayısal Derslere Nasıl Çalışılır?

2015-2016 Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavının sona ermesinin ardından bu sene 8. sınıfa geçen öğrenciler için de Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sınavı maratonu başlamış oldu. Öğrenciler ise hem telaşlı hem de heyecanlı…

Her dersin ders çalışma metodu farklı olmaktadır. Her ders için ayrı ayrı çalışmak ve emek sarfetmek şüphesiz ki önemlidir ancak öğrenciler ders çalışırken en verimli yöntemi seçmelidirler.

Sayısal dersler bir çok öğrenci tarafından zor olarak tanımlanan ve bu nedenle de uzak durulan derslerdir. Ancak doğru çalışma yöntem ve teknikler sayesinde sayısal derslerde de başarılı olmak son derece kolaydır.

Sayısal derslerde öğrenciler için en önemli yol öncelikle pratik yapmaktır yani soru çözmektir. Çünkü sayısal derslerde mantık yürütmek, soruların içine gizlenmiş ayrıntıları bulmak soruların doğru yollarla çözülmesi açısından son derece önemlidir. Bu da ancak öğrencilerin çok sık soru çözmeleri ile gelişebilecek bir yetidir çünkü öğrenci sürekli soru çözdükçe artık daha hızlı ve doğru bir şekilde mantık yürüterek soruları daha net ve daha doğru anlamaya başlayacaktır.

Sayısal derslerde her ne kadar ezber çok fazla kullanılmasa da bazı durumlarda ezberin de önemi vardır. Örneğin; matematik, geometri, fizik ve kimya gibi sayısal derslerde bazı konularda formüller soruların çözülebilmesi için olmazsa olmazdır bu nedenle de öğrencilerin formülleri ezberlemeleri bu konuda büyük bir önem taşımaktadır.

Kısacası; sayısal derslerde başarı sağlamak isteyen öğrencilerin dersi derste öğrenerek, formülleri ezberleyerek bol miktarda soru çözmeleri bu derslerde başarılı olmalarını sağlayacaktır.

Benzer Hesaplamalar

3 Yorum Yapılmış, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

 1. derse çalışan

  Nasıl başarılı olurum?
  ortalamam 84,7643

  Cevap Yaz
  1. anonim

   Ders çalış

   Cevap Yaz
  2. anonim

   Derslerine çalış

   Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.