Siyah Fasulye Nedir ve İnsan Sağlığına Sağladığı Yararlar Nelerdir

Günümüzde çok fazla bilinmeyen ve ülkemizde tüketimi çok sık olmayan baklagil ürünlerinden birisi olan ve uzun süre saklanabilen siyah fasulye Amerika’da çok sık yetiştirilerek tüketilmektedir.

Siyah fasulye besin değerleri bakımından son derece zenginleşmiş bir kuru bakliyattır. Bu nedenle de siyah fasulye ana yemeklerin yapımında kullanılırken aynı zamanda dünya üzerinde bir çok tatlının yapımında da tercih edilmektedir.

Şimdi sizlerle siyah fasulyenin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini inceleyelim;

  • İçinde yüksek oranda lif barındıran siyah fasulye öncelikle sindirim sistemini büyük ölçüde koruma almaktadır. Bununla birlikte yukarıda da belirttiğimiz gibi besin değerleri oldukça yüksek olan bu bakliyatın yağ seviyesi de bir o kadar azdır bu durum sayesinde de obezite hastalarının tedavi sürecinde tüketecekleri besin ögelerinin başında gelmektedir.
  • Kötü kolestrolü olan insanların tüketeceği besinlerin başında da siyah fasulye gelmektedir. Çünkü bu besin maddesi aynı zamanda kötü kolestrol değerlerini düşürerek kan değerlerini dengelemektedir.
  • Yukarıda da belirttiğimiz gibi obezite hastalığı olan ya da kilo vermek için çabalayan kişiler bol bol siyah fasulye tüketebilirler çünkü siyah fasulye vücut içindeki ödemi atar, antioksidan etkisi yaratır ayrıca bu bakliyat kanser hastalıklarına karşı vücudu korur ve vücudun direncini arttırır.
  • Faydalarının saymakla bitmediği siyah fasulye bir de kalp ve damar sağlığında oldukça faydalıdır. Vücudu kanser riskinden koruyarak kanser riskini en az seviyeye indirir ve karaciğer yağlanması gibi şikaytlere karşı inanılmaz ölçüde bir mücadele gösterir.

Siyah fasulyenin yukarıda saymış olduğumuz faydalarından dolayı elimizden geldiği ölçüde ve temin edebildiğimiz miktarda tüketmeye çalışmalıyız.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.