Sözleşmeli Öğretmenlik İle İlgili Merak Edilen Sorular ve Cevapları

Milli Eğitim Bakanlığı sözleşmeli öğretmen alımına yönelik gerekli olan tüm şartları 3 Ağustos 2016 günü resmi gazetede yayımlayarak uygulamaya koymuştur. İşte sözleşmeli öğretmenlik ile ilgili merak edilen sorular:

 • Sözleşmeli Öğretmenlik İçin Adaylardan İstenen Şartlar Nelerdir?
  – Başvuru yapacak olan öğretmen adaylarının genel şartların yanı sıra aranan özel şartları da karşılamaları gerekmektedir. Ayrıca sözleşmeli öğretmen adaylarının gerekli formasyon derslerini başarılı bir şeklide almış olmaları gerekliliği de yine aranan şartların başında gelmektedir. Ayrıca sözleşmeli öğretmenliğe başvuracak olan kişilerin KPSS’den taban puanın üzerinde bir puan alarak daha önceden meslek icra etti ise herhangi bir ceza yaptırımına maruz kalmaması gerekmektedir.
 • Sözleşmeki Öğretmen Alımları İçin Komiksyon Nasıl Oluşturulur ve Başarı Puanı Hesaplamaları Nasıl Olur?
  Sözlü sınav komisyonu kamu görevlilerinden meydana gelen bir başkan ve iki asıl üye ile oluşturulur. Ancak ihtiyaç olan durumlar için de iki yedek üye bulunur. Adayların başarı puanı hesplaması ise her komisyon üyesinin vermiş olduğu puanların toplanıp aritmetik hesabının yapılması ile oluşturulur.
 • Adaylar Sözlü Sınav Sonuçlarına İtiraz İşlemlerini Nasıl Yapabilirler?
  – Sözlü sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından Milli eğitim Bakanlığınca belirtilen süre zarfında sınav merkezinin bağlı oldu il milli eğitim müdürlüklerine giderek itiraz işlemlerini yapabilirler.
 • Sözlü Sınavda Başarılı Olan Adaylar Nasıl Atanacak?
  – 60 puan ve üzeri puan alan öğretmen adayları puan sıralamalarına göre elektronik ortamda tercihlerini yapacaklar. Eğer eşit puan alan adaylar var ise bu durumda da yine elektronik ortamda kura çekilecek.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.