Stresli Dönemlerde Nasıl Rahat Bir Uyku Uyunur?

Günlük hayatımızda her an olumsuz sonuçları beraberinde getiren bir çok olay ile karşı karşıya kalabiliriz. Bu olumsuz durumlar biz insanların hem fiziki sağlığını hem ruh sağlığını bozmaktadır ve dolayısıyla da olumsuz olaylar sonucunda uyku düzensizliği de baş göstermektedir.

günlük hayatımızda uyku son derece önemli bir faktördür. Çünkü uykusuz olan bir kişi gerek iş hayatında gerek okul hayatında gerekse sosyal çevresinde adaptasyon sorunu yaşayacağından dolayı verimsiz ve başarısız olacaktır. Bu nedenle de uyku başarılı olmamızda en önemli faktörlerin başında yer almaktadır.

Peki Rahat Bir Uyku Uyuyabilmek İçin Ne Yapmalıyız?

  • Öncelikle başımıza gelen kötü olayları atlatabilmek için kendi duygu ve düşüncelerimizi ifade edebilmemiz gerekmektedir. Bu nedenle de çok üzgün ve mutsuz olsak da ya da heyecanlı ve mutlu olsak da bu ruh halimizi çevremizdeki yakınlarımıza ifade etmeliyiz.
  • Günlük hayatın stresinden ve yoruculuğundan biraz olsun kurtulabilmek için bizi rahatlatabilecek aktiviteler yaparak kendimize özel zamanlar ayırmalıyız. Bu aktiviteler kitap okumak ya da yürüyüş yapmak gibi basit ama bizim için oldukça faydalı eylemler olabilir.
  • Rahat bir uyku için bir diğer yapmamız gereken ise uyku düzenimizi sabit hale getirmeliyiz yani uyku saatlerimiz her gün aynı ve sabit olmalıdır. Bununla birlikte gece uykusu bizim için daha faydalı olacaktır. Bu nedenle de gündüz vakti kısa kısa uykulara yer vermemeliyiz. Bu durum uyku düzenimizi olumsuz olarak fazlasıyla etkileyecektir.
  • Uyumadan önce en az yarım saat 45 dakika önce günlük haberleri okumayı bırakmalıyız. Çünkü medyada ister istemez okuduğumuz şiddet içerikli olumsuz haberler bizi üzecektir.
  • Yaşadığımız uyku sorunu için önlemler alsak da bu sorunu hemen atlatamayabiliriz. Bu nedenle de uykusuzluk problemimizi çözmek için bu durumu zamana bırakmalıyız. Uyku problemi ile kendimize cephe almamız ise son derece yanlış olacaktır.
  • Uyku problemimiz karşısında şayet çevremizdeki bize yakın olan insanlarla konuşmak bize iyi gelmiyor ise uykusuzluk için uzman bir kişiden profesyonel bir yardım alabiliriz. Bu uzman kişi ile bu problemin üstesinden gelmek daha kolay hale gelecektir.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.