Su Faturasındaki Açma Kapama Bedeli Hukuka Uygun Görüldü

Birçoğumuz evimize gelen çeşitli faturalarda, açma/kapama bedeli adı altında bir ücret tahsil edildiğine şahit olmuşuzdur. Bu bedel adı altında çok yüksek rakamlar tahsil edildiğini düşünen ve tahsil edilen miktarın haksız olduğunu iddia eden bir kişi, mahkemeye ücretin iadesi ile ilgili olarak dava açtı.

Kamu Denetçiliği Kurumu, ödemediği faturalar sebebiyle su hizmeti verilmeyen şikayetçinin, su tedarik eden firma tarafından tahsil edilen ”açma kapama” ücretinin iade edilmesi talebini reddetti. Yapılan açıklamaya göre Ankara ilinde yaşayan bir vatandaşın 5 ay boyunca su ücretini ödememesi sebebiyle Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) tarafından su tedariği kesildi. Vatandaş, ardından kendisine gelen faturaları yasal faizi ile birlikte ödedi ve vatandaşın su hizmeti ASKİ tarafından tekrar kullanıma açıldı.

Vatandaş, bundan sonra gelen faturasında yaklaşık 50 liralık bir ”açma kapama” bedeli tahsil edildiğini gördü. Bunun üzerine Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvuran vatandaş, ASKİ tarafından tahsil edilen ”açma kapama” bedelinin tarafına iadesini istedi ancak Kamu Denetçiliği Kurumu, yapılan başvuruyu reddetti ve ”açma kapama bedeli” adı altında tahsil edilen ücretin hukuka uygun olduğunu söyledi.

Verilen kararda görevli personelin söz konusu su hizmetini bir metal aparat aracılığı ile hem kesmek, hem de açmak için hizmet verilen bölgeye gitmesi gerektiği, bu sebepten dolayı bu ücretin alınmasının gerekli olduğu yazıldı. Bunun yanı sıra verilen kararda ”açma kapama bedeli” adı altında tahsil edilen ücretin daha makul seviyelere çekilmesinin gerekli olduğuna dair bir yazı da yer aldı.

Benzer Hesaplamalar

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. Rosalinda

    Ã…rets Danske Ølnyhed og Bryggeri 2009: Flere billeder inklusiv af hvrÂdano Eddie Szweda, Midtfyns Bryghus og Jørgen Fogh Rasmussen bagefter fejrede det pÃ¥ Carlsens Kvarter. Samt mere medieomtale.

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.