Suriyeliler İçin Getirildiği İddia Edilen Ürünlerin İç Piyasada Satıldığı Tespit Edildi

Suriyeli sığınmacı ve mülteciler için bir dernek tarafından Türkiye’ye 17 konteyner tekstil ürününün sokulduğu belirtiliyor. Bu ürünlerin vergisiz olarak Türkiye’ye sokulduğu ve iç piyasada satıldığı bu konu ile ilgili yapılmış olan bir takım açıklamalar arasında yer alıyor. Bu durumun tespitinin ise Gümrük Muhafaza ekipleri tarafından yapıldığı belirtiliyor. Bu kaçakçılık ile ilgisi olan 15 kişinin bulunduğu ve bu kişiler için de hapis isteği ile dava açıldığı ifade ediliyor.

Suriyeli sığınmacılar için dernek tarafından vergisiz bir şekilde Türkiye’ye sokulan bu 17 konteyner tekstil ürünü arasından ele geçen ürün sayısının 285 bin 528 olduğu ve bu ürünler arasında ise İtalya’dan gelmiş olan birçok takım elbisenin yer aldığı belirtiliyor. 3 yıl ile 7.5 yıl arasında bir sürelerde hapis isteği ile açılan bu davanın ilk duruşmasının geçen hafta perşembe günü, Küçükçekmece Asliye Ceza Mahkemesi kapsamında yapıldığı bu konu ile ilgili verilen bilgiler arasında bulunuyor. Bu soruşturmanın ise İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü tarafından yürütüldüğü de belirtiliyor.

Malların vergisiz bir şekilde Türkiye’ye gelmesini sağlamış olan Şafak S.’nin de bu konu ile ilgili yargılanan kişiler arasında yer aldığı belirtiliyor. Bu konu ile ilgili en temel suç bir derneğin kullanılarak kaçakçılık yapılması olarak belirtiliyor. Söz konusu derneğin ise Bakanlar Kurulu tarafından verilen bir karar sayesinde 10 yıl önce kamu yararı statüsünde bulunması sağlanan Ankara Mahalli İdareler Derneği olduğu biliniyor.

Benzer Hesaplamalar

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. Mattie

    It’s always a pleasure to hear from someone with exeiptesr.

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.