Tenisin Tarihçesi Kısaca Ortaya Çıkışı

Tenisin Tarihçesi Kısaca İlk Oynanışı ve Ortaya Çıkışı

Tenis denildiğinde akla ilk olarak Hülya Avşar gelse de, kendisinin bu oyunun keşfinde en ufak bir parmağı yoktur. Bu oyun da diğer tüm topla oyna­nan oyunlarda olduğu gibi oynanma hayatına ilk kez topla başlamıştır. İnsanların çok önceleri bir­birlerine top atarak oyunlar oynadıkları tarih önce­si yazıtlarla belgelenmiştir.

Orta Çağ’da tenise benzer bir oyun oynanıyor­du, fakat bu oyun zevkten ziyade acı veriyordu. Çünkü raket yerine ellerini kullanıyorlardı. Daha sonra tahtadan raketler yapıp oynamaya bunlarla devam ettiler. Binlerce yıl önce eski Mısırlılar, Yu­nanlılar ve Persliler tenise benzer bir oyun oyna­mışlardır. Kısacası önüne gelen oynadığından ilk kez kim tarafından oynandığı bilinmemektedir.

İnsanların “Bu oynadığımız oyunun adı tenis­tir.” diyerek oynamaya başlamalarının tarihi bin yıl öncesine dayanır. 1874 yılına gelindiğinde Binbaşı Walter Clapton isimli uyanık biri “Bu oyundan zen­gin olabilirim.” diyerek “Sphairistike” adıyla tenisin patentini aldı. Daha sonra bu söylenmesi zor isim “çim tenisi”ne dönüştü ve zenginler arasında çok moda oldu. İlk tenis kulübü Binbaşı Harry Gem ve Augurio Pereira tarafından kuruldu.

Tenisle ilgili ilk kitap, yine tel örgülü ilk tenis ra­ketini icat eden Antonio Scaino da Salo tarafından 1555 yılında yazıldı.

Spor dalları arasında kadın ve erkeğin aynı anda oynayabildikleri nadir oyunlardan biri olan tenis, kısa sürede acayip popüler bir hale geldi ve açık ka­palı tüm alanlarda oynanmaya başlandı. İnsanlar bir raket bir top, bir de düz bir alan bulsunlar he­men oynamaya girişiyorlardı. Çim zeminde oynanmasa bile 1970 yılına kadar adı “çim tenisi” olarak kaldı.

Ülkemize ilk kez ne zaman ve kimin vasıtasıyla girdiği bilinmemekte, fakat Avrupalı elçilik görevli­lerinden işkillenilmektedir.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.