TEOG Sınavını Nasıl Kazanabilirim

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı (TEOG) sekizinci sınıfı bitiren öğrencilerin ortaöğretime yani liseye geçebilmek için girdikleri sınav sistemidir.

Bir kaç eğitim-öğretim yılı öncesinde sekizinci sınıf öğrenciler Seviye Belirleme Sınavı (SBS) adı altında tek oturumluk sınava girerek ortaöğretime geçiş için kullanacakları puanı elde ediyorlardı. Ancak Milli Eğitim Bakanlığının bir kaç sene önce yapmış olduğu düzenlemeler sonucunda tek oturum olan Seviye Belirleme Sınavı (SBS) kaldırılarak birinci ve ikinci dönem ayrı ayrı ikişer oturumlar şeklinde yapılmak üzere Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı (TEOG) düzenlenerek uygulamaya konulmuştur.

Peki sekizinci sınıf öğrencileri Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavına nasıl çalışmalı? Öğrenciler nasıl bir çalışma yöntemi izlerler ise bu sınavı kazanabilirler?

Öğrencilerin ilk başta yapmaları gereken kendilerine bir hedef belirlemeleri ve ne istediklerini bilmeleridir. Hedefini doğru bir şekilde belirleyen öğrenciler ne istediklerini bildikleri için daha kararlı ve emin adımlarla ilerlerler.

Temel Eğitimden Ortaöğretime geçiş Sınavını kazanmak isteyen öğrenciler mutlaka sistemili ve programlı bir şekilde ders çalışmalıdırlar. Yani bir gün çalışıp günlerce ders çalışmaya ara veren öğrencilerin iyi bir lise kurumuna girmesi oldukça zordur bu nedenle de programlı ders çalışmak son derece önemlidir.

Öğrenciler planlı konu anlatımının yanı sıra aynı zamanda bol bol soru çözme etkinliklerine de programlarında yer vermelidir. Bir de öğrenilenlerin unutulmaması için en önemli noktalardan birisi de öğrencilerin yatmadan önce gün içinde öğrendikleri bilgileri tekrar ederek uyumalarıdır. Çünkü gece beyin o günlü bilgileri tekrar etmektedir bu nedenle de yatmadan önce yapılan tekrarlar son derece önemlidir.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.