TEOG’da Hangi Öğrenciler Ek Puan Alabilecek?

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavına girecek olan 8. sınıf öğrencilerin ek puan uygulaması hakkında yetkililerden resmi açıklamalar nihayet geldi. Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK ortaklığında yapılan resmi araştırmalar sonucunda TÜBİTAK tarafından organize edilen bilim ve matematik olimpiyatlarında ülkemizi ululararası alanda temsil edebilmek için dereceye giren öğrencilere TEOG puanına ek olarak puan verileceği müjdesi verildi. Ancak bu açıklama doğrultusunda bir de spor ve sanat alanlarında başarılı olan öğrencilerin bu yıl ek puan uygulamasından faydalanamayacakları açıklandı.

Milli Eğitim bakanlığı tarafından ek puan düzenlemesi hakkında kamuoyuna yapılan resmi açıklamada TÜBİTAK şartını karşılayan öğrencilere ek puan hakkı tanınacağını ancak TÜBİTAK faaliyetleri dışında spor ve sanat alanlarda başarılı olan öğrencilerin ek puan hakkı olmayacağını ifade etti.

TÜBİTAK olimpiyatlarına katılan ve Türkiye’yi uluslararasında temsil etmeye hak kazanan öğrencilere TEOG yerleştirme puanlarına bir de ek puan eklenecek. TÜBİTAK olimpiyatlarında birinci olan ve altın madalya alan öğrencilere bu bağlamda Yıl Sonu Başarı Puanlarının üzerine bir de %10 oranında ek puan ekleneceği yetkililer tarafından resmi olarak açıklandı.

TÜBİTAK bilim ve matematik olimpiyatlarına katılıp altın madalya alan ve dünya züerinde birinci olan öğrenciler ek puan hakkından ancak birinciliklerini kanıtlayan belgeleri Milli Eğitim Bakanlığına vererek yararlanabilecekler. Bu nedenle de bu öğrencilerin TEOG sınavlarının ardından yerleştirme puanları hesaplanmadan evvel milli eğitim müdürlüklerine başvurmaları ve belgelerini vermeleri gerekmektedir.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.