Terör Mağduru Olan Esnafa Ait Kredi Borçları Bir Yıl Ertelenecek

Diyarbakır, Şırnak, Hakkari ve Mardin illerinde yaşanan terör olaylarından dolayı birçok esnaf ve sanatkarlar zarar görmüştü. Bu yüzden büyük bir ekonomik kayıp yaşayan ve zor duruma düşen esnaf ve sanatkarların var olan kredi borçlarının ödemesinde bir yıl erteleme gibi bir imkanın kendilerine sunulacağı belirtiliyor. Kalkınma Bakanı olan Cevdet Yılmaz bu konu ile ilgili bir takım açıklamalar yaparken, bu bölgede bulunan esnaf ve sanatkarların durumunu değerlendirdi.

Diyarbakır, Şırnak, Hakkari ve Mardin illerinde bulunan esnaf ve sanatkarların sayısının 8 bini aşkın olduğunu ifade eden Kalkınma Bakanı olan Cevdet Yılmaz, bu esnaf ve sanatkarlara ait yaklaşık olarak 345 milyon lira kredi bakiyesinin olduğunu belirtti. Yapmış olduğu yazılı açıklamada yer alan, söz konusu illerde yaşanan terör olayları yüzünden oldukça zarar gören esnaf ile sanatkarların, Halk Bankası aracılığı ile kullanmış olduğu düşük faiz uygulamalı olan krediler ile ilgili olan borçların ertelenmesi Resmi Gazete’de yayımlanmış bulunduğunu söyleyen Cevdet Yılmaz, erteleme süresinin bir yıl olduğunu da sözlerine ekledi.

Söz konusu illerde terör olayları nedeni ile zarar gören esnaf ve sanatkarların, bu durumdan zarar görmüş olmalarına ilişkin resmi yazı ile bankaya başvurması gerekiyor. Başvuru durumunda kredi borçlarının bir yıl sonrasına erteleneceğini söyleyen Cevdet Yılmaz, bankaya bu konu ile ilgili olarak yapılması gereken başvuru tarihinin son olarak 31 Aralık olduğunu ifade etti.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.