Turizmde Çözüm Son Dakikada mı Gelecek

Düşen Rus uçağının Rus turist sayısına etkileri yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Bu sene, geçen yıla oranla Türkiye’yi ziyaret eden Rus turist sayısı neredeyse yüzde 80 düştü. Bununla birlikte Ankara ve İstanbul’da yaşanan canlı bomba saldırıları, Avrupa medyasının ülkenin sınır bölgelerinde yaşanan olayları sanki her yerinde yaşanıyormuş gibi lanse etmesi gibi durumlardan dolayı toplam turist sayısında yılın ilk 4 ayında yaklaşık yüzde 15 civarında bir düşüş yaşandı.
Turizm sektörünün önde gelen isimleri, bu yıl son dakikada yapılacak olan rezervasyonların sektörün yaralarını saracağını umut ediyorlar. Bununla birlikte turizmciler, Türkiye’de turizmin artık sadece yaz döneminde değil 12 aylık bir süreç içerisinde daha aktif halde yapılmasının gerektiğini söylediler. Barselona ve Roma gibi şehirlerdeki turizmi örnek gösteren turizmciler, içinden geçilen çalkantılı dönemde yapılacak hamlelerin çok önemli olduğunu ifade ederek devlet teşviklerinin de önemli derecede faydasının olduğunu ancak bu durumun bir yere kadar sürdürülebileceğini düşündüklerini ifade ettiler. Muratpaşa Belediyesi’nin düzenlediği Kaleiçi Festivali’nde sektör yetkililerinin yanı sıra yerel ve küçük esnafların ne durumda olduğu incelendi.
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, yaptığı açıklamada normal şartlar altında bile Türkiye’nin potansiyelinin ancak yüzde 30’unu kullanabildiğini ve gelinen bu dönemde bu yüzde 30’da da önemli sıkıntılar olduğunu söyledi. Uysal, turizm anlayışının deniz-kum-güneş üçlüsünden çıkarılarak 12 aylık bir turizm anlayışının getirilmesinin gerektiğini, bu sistem içerisinde turizm tesislerinin 5 ay doluyken geri kalan 7 ay boş kaldığını ifade etti.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.