Türk Ortopedistler Dünyada Önemli Bir Yere Sahip

Türk ortopedistlerin dünya genelinde söz sahibi oldukları belirtiliyor. Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği Başkanı olan Prof. Dr. Mustafa Başbozkurt bu konu ile ilgili bir takım açıklamalarda bulunarak, Türk ortopedistlerin dünya genelindeki durumunu değerlendirdi. Prof. Dr. Mustafa Başbozkurt bu değerlendirmeyi Karadeniz Teknik Üniversitesi Bilimsrl Araştırma Topluluğu tarafından düzenlenmiş olan 5. Ulusal Tıp Öğrenci Kongresi’ne katılım sağlamak amacı ile Trabzon iline gelerek gerçekleştirdi.

Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği Başkanı olan Prof. Dr. Mustafa Başbozkurt, Türkiye’nin eğitim ile teknolojisi alanında her geçen gün gelişmesinden dolayı iyi bir noktaya gelmiş olduklarını ve bu yüzden de Türk ortopedistlerin dünyada önemli bir yere sahip olduklarını ifade ederken, Türk tıbbının çok üst eviyelerde olmasının tedavilerde çok fazla imkan tanıdığını dile getirdi.

Ortopedi ve Travmatoloji denildiği zaman ilk olarak Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nin (GATA) akla geldiğini söyleyen Prof. Dr. Mehmet Başbozkurt, Türk ortopedisinin kurucusu olan kişilerin de buradan yetiştiğini belirtiyor. İstanbul Tıp Fakültesi kapsamında ortopedi branşı ile genel cerrahinin birbirinden ayrılarak ortopedi branşının ayrı olarak kurulduğunu ifade eden Prof. Dr. Mehmet Başbozkurt, bunu gerçekleştiren kişinin Gülhane’de yetişmiş olan Ord. Prof. Dr. Akif Şakir Şakar olduğunu söyleyerek çok değerli bir hoca olduğunu sözlerine ekledi. GATA’nın ortopedi ve travmatoloji alanında hem geçmişi hem de kadrosu ile çok fazla imkan sağladığı yapılan açıklamalar arasında bulunuyor.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.