Türkiye Kurak Bir Ülke Olma Yolunda

İnsanlık, dünya üzerinde kendisine sunulan kaynakları hızla tüketiyor. Birçok kaynak tükenmeye yüz tutmuş durumdayken bunlardan en önemlisi de şüphesiz temiz su kaynakları. Su, hayatımızın her alanında bizler için hayati değer taşıyan bir madde. Ancak ne yazık ki bu gidişat ile devam edildiği takdirde ileriki yıllarda Türkiye’de de su kaynaklarının azalacağı ve kuraklığın başgöstereceği öngörülüyor.

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Taner Akar, önümüzdeki dönem için Türkiye’nin yüzde 40’lık bir bölümünün kuraklık problemi yaşayabileceğini ifade etti. Akar, yaşanacak olası kuraklık durumunun özellikle buğday hasadında önemli kayıplara sebep olabileceğini, böyle bir kaybın ortaya çıkması durumunda ise fiyatlarda da kayda değer artışlar olabileceğini söyledi. Taner Akar, Hububat Hasadı Öncesi Sektörel Analiz Toplantısı çerçevesinde sektörün yetkilileriyle buluştu ve burada bir açıklama yaptı.

Toplantıda, Antalya ilinde yaşayan buğday üreticileri de kuraklığın hasatları önemli derecede azalttığını ve geçtiğimiz yıllara oranla bugün gelinen noktada kaybın neredeyse yüzde 70 seviyelerine geldiğini belirttiler. Taner Akar, toplantıda yaptığı konuşmada buğdayın hem ülkemiz için hem de dünya için stratejik öneme sahip olan bir ürün olduğuna değinerek Türkiye topraklarının yüzde 40-45’lik kısmında bir kuraklık sıkıntısının mevcut olduğuna işaret etti.

Akar, yaptığı konuşmada bir de Fransa ve Türkiye’deki buğday üretim rakamlarını değerlendirdi. Buna göre Türkiye’de yıllık 22 milyon ton olan buğday üretimi, Fransa’da 42 milyon seviyesinde. Bununla birlikte 1 dekardan alınan hasat oranı Fransa’da Türkiye’nin neredeyse 3 katı kadar. Akar, Fransa’nın bu konuda çok iyi olduğunu ve Türkiye’nin de bu şekilde profesyonel bir anlayışa sahip olmasının gerekli olduğunu sözlerine ekledi.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.