Türkiye Tıbbi Cihaz Üretimi İçin Harekete Geçti

Sağlık alanında tıbbi cihazlar her geçen gün önem kazanmaya devam ederken, bu tıbbi cihazlara olan bağlılıkta önemli bir artış kaydediliyor. Bu dünyadaki en önemli değerin de sağlık olduğu göz önünde bulundurulursa, sağlık alanında kullanılan tıbbi cihazların yeri çok büyük olarak ifade ediliyor.

Tıbbi cihazlar tanı, tedavi ve tarama amacı ile kullanılıyor. Türkiye’de kullanılan tıbbi cihazların ise yaklaşık olarak yüzde 85’inin yurt dışında temin edildiği ifade ediliyor. Fakat Türkiye’nin yerli tıbbi cihaz üretimi için harekete geçtiği bu konu ile ilgili yapılan açıklamalar arasında yer alıyor. Türkiye tıbbi cihazlar ile ilgili yerli üretimde hem iç pazarda hem de dünya pazarında bulunmayı kendisine hedef alıyor. Tıbbi cihazların yerli olarak üretilmesi durumunda ise bir yıl içerisinde yaklaşık olarak 500 milyon dolar değerinde dövizin Türkiye’de kalacağı ifade ediliyor.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı olan Osman Arıkan Nacar, tıbbi cihazların Türkiye’de üretiminin yapılacağı ile ilgili bir takım açıklamalarda bulundu. İlaç üretiminin bir ülkeye ait gücün göstergesi olduğunu dole getiren Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı olan Osman Arıkan Nacar, sağlığın en önemli değer olduğunu ve sağlık alanı ile ilgili dışarıya olan bağlılığın en aza indirgenmesi gerektiğini vurguladı. Bu durumda Türkiye’nin yeni sağlık stratejisi geliştirerek, yerli ilaç ve tıbbi cihaz üretiminde harekete geçeceği belirtiliyor.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.