Ukrayna Türkiye Arasındaki İlişkiler Yeni Boyut Kazanıyor

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Ukrayna Başbakan Yardımcısı Hennadi Zubko tarafından imzalanan Türkiye-Ukrayna Hükümetler Arası Ticari ve Ekonomik İşbirliği 10. Dönem Toplantısı protokolü sayesinde iki ülke arasındaki ilişkiler de yeni bir boyut kazanacak. Anlaşma ile birlikte iki ülke arasında özellikle ticari ilişkilerde olumlu bir ivme yakalanması hedefleniyor.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, konuyla ilgili olarak Ukrayna’nın Kiev kentinde düzenlenen imza töreni öncesinde Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Bölgesel Kalkınma, İmar ve İskan Bakanı Hennadi Zubko ile bir görüşme düzenledi. Yapılan görüşmenin ardından imzalanan anlaşma ile iki ülke arasındaki ilişkilerde de önemli gelişmelerin kayddilmesi bekleniyor.

İsmet Yılmaz, düzenlenen imza töreni sonrasında yaptığı konuşmada son dönemde yaşanan gelişmelerle birlikte Ukrayna-Türkiye arasındaki ilişkilerin hızla geliştiğini ve önümüzdeki dönemde de yeni bir boyut kazanacağını ifade etti. Yılmaz, yapılan görüşmeler kapsamında iki ülkenin arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin gözden geçirilerek değerlendirildiğini, yapılabilecek iyileştirmelerin özveri ile yapıldığını ve iki ülke için de önem arz eden bir yol haritasının çizildiğini ifade ederek yapılan anlaşma sayesinde iki taraf arasındaki ilişkilerin yeni bir ivme kazanacağının öngörüldüğünü belirtti.

Yılmaz, sanayi, enerji, ulaştırma, tarım, turizm gibi birçok hayati önem taşıyan konularda yapılan görüşmeler sayesinde çok önemli gelişmeler sağlandığını, Ukrayna tarafının da yapılan anlaşmalardan önemli derecede istifade edebileceğini sözlerine ekledi. İki ülke arasında ileriki dönem için nükleer enerji alanında da anlaşmaların yapılması hedefleniyor.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.