Üniversite Kazanan Ek Tercih Yapabilir mi

2016 Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanması sonucunda şimdide adayların kafasında “üniversite kazanan ek tercih yapabilir mi?” sorusu oluşmaktadır. Öğrencilerin düştüğü en büyük hatalardan birisi ise ek yerleştirme döneminde yapmış oldukları hatalardır.

Öncelikle üniversite adaylarının ek yerleştirmelere başvuru yapabilmesi için sınava girmemiş olan ve sadece sınavsız geçiş için başvuru yapmış olan üniversite adayları da dahil olmak üzere 2016 Yükseköğretime Geçiş Sınavına başvuru yapmış olmaları gerekmektedir.

Ayrıca ek yerleştirmelere başvuru yapacak olan üniversite adaylarında merkezi yerleştirmede yani ilk yerleştirme sürecinde tercih yapmış olmaları şartı aranmamaktadır. Yani bu demek oluyor ki merkezi yerleştirmelerde diğer adı ile birinci yerleştirmelerde herhangi bir tercihte bulunmamış olan adaylar da ek tercih yapma hakkına sahiptirler.

Ancak sınavsız geçiş ve açıköğretim programları da dahil olmak üzere merkezi yerleştirmede yani birinci yerleştirmelerde herhangi bir yükseköğretim programına yerleşmiş olan adaylar yerleştikleri okula kayıt yaptırmamış olsalar dahi ek yerleştirmelere başvuru yapma hakkına sahip değildirler. Önceki senelerde açıköğretimin kontenjan sınırlamasının olmadığı bölümler olduğundan dolayı bu bölümlere yerleşmiş olan adaylar ek yerleştirme sürecinde de başvuru yapma ve tercih bildirme hakkına sahip oluyorlardı. Ancak yeni uygulamaya göre açıköğretimin kontenjan sınırlamasının olmadığı programları bulunmamaktadır yani her açıköğretimin artık bir kontenjan sınırı bulunmaktadır bu nedenden dolayı da artık merkezi yerleştirmede yani birinci yerleştirmelerde açıköğretim programlarına yerleşen adaylar da dahil olmak üzere ek yerleştirmelere başvuru yaparak tercih bildiremeyeceklerdir.

Yukarıda belirttiğimiz hususlar doğrultusunda bu koşulları karşılayan adaylar ek yerleştirme döneminde başvuru yapabilecekler.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.