Üniversite Sınavında Alınabilecek En Yüksek Puan

2016 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) için sayılı günler kaldı. Adaylar ise zaman yaklaştıkça daha da heyecanlanmaya başladı ve sınav stresi ile birlikte adaylar bir çok konuda da düşünmeye ve bölümlerin ve üniversitelerin yanı sıra bir çok konuyu da araştırmaya başladılar. Üniversite adayların merak edip araştırdığı konulardan birisi ise ” Üniversite sınavında tam puan kaç ” sorusu oldu. Bizler de bu yazımızda siz üniversite adaylarımıza bilgi vermek için puanlar konusunda bilgiler vereceğiz.

Üniversite sınavına giren bir öğrenci tüm soruları doğru yaptığı takdirde 500 tam puan almaktadır yani üniversite sınavında alınabilecek en yüksek puan 500 puandır. Ancak bu noktada da adayların kafasını taban puanlarına baktıklarında örneğin 570, 540 olarak gördükleri puanlardır.

Aslında bu durumun açıklaması oldukça basittir;

Üniversite sınavında alınabilecek en yüksek puan 500 puandır yani tüm soruları doğru ve eksiksiz yapan öğrenciye 500 puan verilmektedir. Ancak bu puan öğrencilerin ham puanıdır yani ham puan demek okul puanının eklenmediği ve sadece sınavdan alınan puan demektir. 500 tam puan alan bir öğrencinin 60 puan da okuldan ek puan aldığını farz edelim. Bu durumda bu öğrencinin yerleştirme puanı 560 olacaktır. Aynı şekilde mesela bir öğrenci girdiği üniversite sınavından 450 aldı diyelim bu puan öğrencinin ham puanıdır. Bu puana bir de 70 puan okul ek puanı eklendiğinde bu öğrencinin 520 olacaktır.

Kısacası; aslında üniversite tam puanı 500 puandır ancak öğrencilerin okullarından aldıkları ek puanlar bu ham puanlara eklendiğinde öğrencilerin yerleştirme puanları 500 puanı geçmektedir.

Üniversite Sınavında Alınan En Yüksek Puan Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Alanı Aracılığı İle Hemen Bize Yazın. 

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.