Yanlış Meslek Seçiminin Sonuçları

Bireylerin meslek seçimi aynı zamanda hayatlarında en büyük dönüm noktalarından birisidir. Bireylerin meslek seçimi ise tercih etmiş oldukları üniversite ile başlamaktadır. Bu nedenle de iyi bir meslek seçimi öncelikle iyi bir tercih işleminden geçmektedir. Adaylar tercihlerini ne istediklerini bilerek doğru bir şekilde yapmalıdırlar. Çünkü unutulmamalıdır ki; bir tane yanlış tercih bile dört yıl boşa geçecek zamana ve seçilen bir yanlış meslek ise yaklaşık olarak boşa geçecek verimsiz kırk yıl anlamına gelmektedir.

İyi bir meslek seçimi için tercih dönemi son derece önemli bir zaman dilimidir. Bu nedenle de adaylar tercih yaparken ne istediklerinin, yeteneklerinin ve sahip oldukları özelliklerin bilincinde olmalıdırlar.

Peki Tercih Döneminde Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Üniversite tercihlerini yapacak olan adaylar bu süreci oldukça dikkate almalıdırlar. Çünkü tercih yapılacak mesleğe yönelik eğitim veren okulların seçimi, eğitim görülecek şehir ve tercih edilen okulların eğitim sistemleri oldukça önemlidir. Bu nedenle de adyalar “YEter ki yerleşeyim.” düşüncelerini kafalarından atmalıdırlar. Rastgele tercih yapan adaylar istemedikleri ve belki de okuyamayacakları bir bölüme yerleşebilirler bu durumda da boşuna okumuş olurlar ki bu durum öncelikle boşa geçen zamana neden olmakla birlikte aynı zamanda boşa geçen bir ömre de neden olabilir.
  • Tercih yapacak olan adaylar yolun başındayken doğru kararı vermelidir. Adaylar vermiş oldukları kararları aynı zamanda aileleri ve bir uzman yardımı ile vermelidirler.
  • Adaylar tercih işlemini yapmadan önce tercih etmeyi düşündükleri fakülteleri hatta şehirleri ayrıntılı bir şekilde araştırmalıdırlar. Aynı zamanda tercih etmeyi düşündükleri okullardan mezun olan öğrencilerin önceki senelerde yapmış oldukları çalışmaları incelemeleri de yine ayırıcı bilgileri adaylara sunacaktır.
  • Üniversite tercihi yapacak olan adaylar tercih sıralamalarını yapmadan önce mutlaka görüşlerinin alınması gereken kişilerle görüşmelidirler.
  • Adaylar herhangi bir kötü durum ile karşılaşmamak için adaylarını kimseyle paylaşmamalıdır.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.