Yelpazenin Uzaktan Kumandalısını Üretti

Kayseri ilinde bir fabrikada çalışmakta olan işçi Fırat Başoğlu, uzaktan kumandalı bir yelpaze üretti. İzlediği bir filmden etkilenerek bu işi ortaya çıkardığını ifade eden Fırat Başoğlu, sıcak havalarda kullanmak üzere yelpazenin uzaktan kumandalısını icat ettiğini belirtti.

43 yaşında olan Fırat Başoğlu, çocukluk döneminden bu yana elektronik aletlere olan merakını ve ilgisini hiç yitirmemiş olup, babasına ait elektronik dükkan içerisinde mesleği öğrenmiş oldu. Şu anda organize sanayi bölgesi üzerinde yer alan bir fabrikada çalışan ve bu fabrikada tamir, bakım ve otomasyon bölümünde bulunan Fırat Başoğlu, geçen zamanlarda sıcak havalarda kullanılmak üzere uzaktan kumandası olan bir elektrikli yelpaze üretti. Fırat Başoğlu tarafından icat edilen bu uzaktan kumandalı elektrikli yelpazenin, sıcak havaların yaklaşmasıyla otel ya da restoran gibi yerlerde kullanılabileceği belirtiliyor. Ayrıca üretilen bu uzaktan kumandalı elektrikli yelpazenin yerden yüksekliğinin ayarlanabilmesi ve uzaktan kumanda ile kontrol edilebiliyor olması kullanım kolaylığını ortaya koyuyor.

Fırat Başoğlu üretmiş olduğu yelpaze fikrinin nasıl ortaya çıktığını ve bu yelpazeyi üretirken neler yaptığını anlattı. Çin’e gittiği bir zaman diliminde burada yaşayan herkesin yelpaze kullandığını gören Fırat Başoğlu, yelpazenin el ya da kol yormayacak bir şekilde elektrik ile çalışmasının mümkün olabileceğini düşünerek bu yola koyulduğunu ifade etti. Kafasında tasarlayarak yelpazesini hem elektrikli hem de uzaktan kumandalı hale getirerek, sıcak havalar için bir çözüm olarak sundu.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.