Yemen’in Ülke Olarak Özellikleri Nelerdir?

Yemen, Arap yarımadasında bulunan ve güzelliği ile herkesi cezbeden bir ülkedir. Yemen’in tam 26 milyon nüfusu bulunmaktadır. Tüm özellikleri ile Yemen, Ortadoğu coğrafyasının ve Arap yarımadasının en güzel ve saygın şehirlerinin başında gelmektedir.

Yemen halkının neredeyse tamamı Araplardan meydana gelmektedir. Ancak buna rağmen Yemen ülkesini meydana gelen halkın büyük bir kısmı da Müslümanlardan meydana gelmektedir.

Yemen bayrağı altında yaşamını devam ettiren Müslüman halkın bir kısmı şii ve sünni mezhebine mensuptur. Ayrıca Yemen nüfusunun %65 oranı sünni Müslümanlardan meydana gelirken aynı zamanda %35’lik dilimi de şii mezhebine mensup olan Müslümanlardan meydana gelmektedir. Bu durum ülke içinde kaos ve kargaşa ortamına zemin hazırlamaktadır çünkü ülke içinde mezhep ve ırk çatışmaları oldukça fazla olmaktadır.

Yemen halk geçmiş dönemlerden beri hoşgörülü olması ile tanınmaktadır. Ancak geçmiş dönemlerden bu yana yine Yemen halkı mezhep ayrılıkları nedeni ile anarşi olayları ile karşı karşıya kalmıştır.

Yemen’de günlük hayatta Arapça dili konuşulmaktadır. Günlük dilin Arapça olan bu ülke topraklarının büyük bir kısmı çöl topraklarından oluşmaktadır. Bu nedenle de Yemen’de çöl fırtınaları oldukça fazla meydana gelmektedir.

Yemen’de gündüzler oldukça sıcaktır ancak geceler ise tam tersine oldukça soğuktur bu sebepten dolayı turistler genellikle serin mevsimlerde Yemen’e gitmeyi tercih etmektedir.

Yemen ülkesinin soğuk bir iklimi olduğundan dolayı halkın büyük bir kısmı geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlamaktadır. Bu nedenle de Yemen’in en temel özelliklerinden birisi de Yemen halkının refah düzeyinin yüksek olmamasıdır.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.