Yeni Sistemle Birlikte Bakıcı ve Temizlikçiler de Kiralanabilecek

Kayıt dışı işçi çalıştırmayla mücadele ve işçi istihdamının arttırılması amacıyla düzenlenen yasa tasarısı meclisten geçti. Meclis Genel Kurulu’nda görüşülüp kabul edilen yeni düzenleme ile birlikte Özel İstihdam Büroları (ÖİB) kurulacak. İş arayanlar, bu istihdam bürolarına kayıt olacaklar. Bu bürolardan, kamunun ve özel şirketlerin yanı sıra kişiler de bireysel olarak faydalanabilecek. Örneğin evi için 3 günlük temizlik hizmetine ihtiyacı olan birisi, bu bürolara başvurarak kendisine 3 günlük işçi alabilecek. Bununla birlikte kişilerin temizlik işleri, yaşlı, çocuk bakımı gibi işlerini yapacak kişiler de bu bürolardan bulunabilecek.

Çalışanın SGK primi gibi yasal zorunluluklarının hepsi bürolar tarafından ödenecek. Bununla birlikte işçinin alacağı ücret, çalışacağı iş gibi durumlar da büro tarafından belirlenecek. Yani işçi ve işveren arasında iş haricinde herhangi bir bağlantı bulunmayacak. Bürolar, İŞKUR ile yoğun işbirliği halinde çalışacak. Bürolarda yapılan işler hakkında raporlar düzenlenerek üçer aylık şekilde İŞKUR’a teslim edilecek. Kurulacak olan büroların işçi maaşını ödememe, belirtilen ücretin altında ücret ödeme gibi durumlar ortaya çıkarması halinde büronun yetkisi İŞKUR tarafından iptal edilebilecek. Böyle bir durumda bu büroyla ilişkili olan kişilerin işlerini ise İŞKUR yürütecek.

Türkiye genelinde bulunan 445 özel istihdam bürosunun 281’i şu anda istenilen şekilde hizmet verebilecek durumda. Büroların söz konusu izinleri İŞKUR’dan alabilmeleri için en az 2 yıl süredir hizmet vveriyor olması gerekiyor. Bununla birlikte bürolardan asgari ücretin 200 katı kadar da bir teminat bedeli talep ediliyor. Ayrıca büronun geçmiş döneme ait vergi borcu, SGK prim borcu gibi bir probleminin de bulunmaması gerekiyor. ÖİB’ler ile verilecek olan hizmetlerin suistimal edilmesi ve büro yetkilerinin kötüye kullanılması gibi durumlarda ise düzenleme dahilinde belirlenen cezai yaptırımlar uygulanacak.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.