YGS’ye Nasıl Çalışır

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), adayların ileriki hayatlarında hangi mesleği yapacakları konusunu bir netliğe kavuşturan ve bu doğrultuda kişilerin bir basamak çıkmasını sağlayan bir araçtır ancak hayatı etkilediğinden dolayı bir dönüm noktasıdır haliyle de YGS’ye nasıl çalışılır konusu tüm adayların ilk akla gelen sorularından birisidir.

Yükseköğretime Geçiş Sınavına çalışırken öncelikle adaylar kendilerine bir hedef koymalıdır çünkü rotasını bilmeyen kaptana hiç bir rüzgar yardım edemez yani kendisine bir hedef koymayan kişi çalışsa da neye ve niçin çalıştığının farkına varamaz. Bu nedenle de adaylar öncelikle kendilerine bir hedef belirlemelidir.

Aynı zamanda adaylar hedeflerini belirlerken seçecekleri bölümün puan türü, sınavda hangi konuların hangi ağırlıkta çıkacağı ve hangi konulara daha fazla ağırlık vermesi konusunda araştırma yaparak bilgi sahibi de olmalıdır. Hedefini bu şekilde belirleyen bir aday ise artık sağlıklı bir şekilde çalışma programını hazırlayarak öncelik vermesi gereken derslere ağırlıklı çalışacak şekilde çalışma düzenini kurmalıdır.

YGS alanının geneline bakıldığında toplamda 10 dersten 1.200 farklı kazanımın olduğu görülmektedir. Bu nedenle de aday kendisine hedeflediği puan türüne rağmen kendisi için öncelikli olan dersleri ayırt etmelidir. Aynı şekilde aday, çalışma programı hazırlarken hangi dersten kaç saat çalışırsa netlerini yükseltebileceğini de hesaplamalıdır ve çalışma programına da bunu yansıtmalıdır.

YGS’ye Nasıl Çalışır 2016 Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Hemen Bize Yazın. 

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.