Yükseköğretime Geçiş Sınavı için öğrencilere ve ailelere tavsiyeler


Sömestr tatilinin de bitmesiyle lise son sınıf öğrencilerini ilgilendiren Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) tarihi bir hayli yaklaştı. Sınava sayılı zamanın kalması ile birlikte bu maratona katılacak öğrencileri de haliyle bir telaş sarmış durumda. Bu haberimizde, konu ile ilgili olarak ailelere ve öğrencilere verebileceğimiz tavsiyeleri bulabilirsiniz.

YGS, eğitim hayatındaki maratonda önemli dönemeçlerden bir tanesidir. Öğrenciler, üniversitelerde istedikleri programlara yerleşebilmek için YGS ve LYS sınavlarında belirli bir başarıya ulaşmış olmaları gerekir. Bu sınavlarda elde edeccekleri başarı, öğrencilerin ilerideki 4 yıllık eğitim hayatlarının kalitesini ve ayrıca yaşam boyu sürdürecekleri mesleklerinin seçimi açısından önem arz etmektedir.

Bu hususu göz önünde bulundurarak, öğrenciler, üniversite sınavlarının önemini kavramalı, ilerideki hayatlarını kaliteli şekilde değerlendirebilmek açısından gerekli çalışmayı yapmalıdırlar. Tabii ki sınava hazırlanma ve sınav süreci öğrenciler ve aileler açısından stresli olacaktır, ancak 3-4 aylık stresli bir sürecin kontrolünün iyi yapılması durumunda, öğrenci önündeki 4 senelik üniversite eğitimi hayatını verimli ve başarılı şekilde geçirecektir.

Öncelikli olarak tavsiyemiz, sınava hazırlanan öğrencinin hangi bölümde bir eğitim almayı istediğini belirlemesidir. Bir hedefinin olması, öğrenciyi çalışma konusunda teşvik edecektir. Hedefimizi belirledikten sonra geriye tek bir soru kalıyor, hedefe nasıl ulaşacağımız. Bu konuya değinildiğinde ise öğrencilere ve ailelere bazı sorumluluklar düşüyor. Aileler, sınavın stresi altında ezilebilecek gençlerin şartlarını rahatlatmakla yükümlüdür. Ailelerin, gençleri sınav konusunda sıkıp, strese sokup, başaramadıkları takdirde herşeyin sonu gelecekmiş gibi bir izlenime sokmaları tamamiyle yanlış ve öğrencileri başarısızlığa sürükleyecek bir davranış olacaktır. Aileler, onların büyükleri olarak, sadece sıkıntılarını azaltmaya ve öğrenci başarılı ya da başarısız fark etmeyecek şekilde desteklerinin her zaman onlarla olacağını hissettirmeye odaklanmalıdır.

Öğrencilerin ise dikkatle üzerinde durmaları gereken en önemli husus düzenli bir çalışma programıdır. Öğrenciler kendilerine bir program yaparak, bu program dahilinde çalışma saatlerini, yemek saatlerini, eğlence saatlerini belirlerseler, geçirdikleri günler başarıları açısından daha verimli olacaktır. Bu konuda beslenme düzeni de çok önemli bir detaydır. Sınava sayılı günler kala öğrencilerin, zihinlerin ve bedenlerinin formda olabilmesi için sağlıklı şekilde beslenmeleri gerekmektedir. Beyin sağlığına ve hafızaya çok faydasının olduğu bilinen balık gibi deniz ürünlerini, haftada en az 1-2 kere tüketilmesini tavsiye ederiz. Bunun yanı sıra öğrencinin her daim yanında ceviz, fındık, badem gibi vücut ve beyin için bir çok faydası bulunan yiyecekleri bulundurması ve tüketmesi, ona ve zihnine gün boyu güzel bir enerji sağlayacaktır.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.