Zeytin Yağlı Sabunların Üretimi Nasıl Yapılıyor?

İnsanların günlük hayatında bir çok alanda sık sık kullandığı sabunlardan birisi de zeytinyağlı sabunlardır. Oldukça eski dönemlerden beri günümüze kadar bir gelenek haline dönüşerek gelen zeytin yağlı sabun kullanma alışkanlığı geçmiş dönemlere göre daha terk edilmiş bir alışkanlıktır çünkü eski dönemlerde zeytin yağlı sabun günümüze oranla daha sık kullanılmıştır.

Peki sizce günümüzde eskisi kadar olmasa da yine de oldukça sık kullanılan zeytin yağlı sabunlar nasıl üretiliyor olabilir? İşte sorunun cevabı;

  • Öncelikle dallarından toplanan zeytinler çekirdekleri ile ezildikten sonra pirne yağ haline getirilir.
  • Yağ haline gelen zeytinler pirne yağ kazanlarına doldurulur ve içine “Kostik” adı verilen hidroksit madde konulur böylece elde edilen bu karışım 2 gün süre ile kaynatılarak maddelerin birbirleri ile özdeşleşmesi sağlanır ve bu işlemin ardından zembil yardımı ile karışım yayılır.
  • Kaynatılarak elde edile bu karışım 1 gün dinlendirilir ve donarak katı hale geldikten sonra kesilir ve duvar şeklinde örülme yöntemi kullanılır ve bu işlem sonrasında da tekrar kurutma işlemi başlar.
  • Bu sabunlar yaklaşık 4 ile 5 ay arasında kurutulur ve paketlenme işlemi yapılır böylece sabunlar gerek yurt içine gerekse yurt dışına satış faaliyetlerine hazır hale getirilir.

Yukarıda da anlattığımız gibi zeytinyağlı sabunların üretimi oldukça uğraşlı ve yorucudur. Bu nedenle de kullanım sırasında bu detay mutlaka göz önünde bulundurularak sabunlar israf edilmeden kullanılmalıdır nitekim zeytin yağlı sabunlar son derece doğal ve faydalı ürünlerdir.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.